İslam hökumətində hökmranlıq bəşəri, hədəflər isə İlahidir. Hədəflər ədalət, insan kəraməti, yerin abadlaşdırılması, zamandan səmərəli istifadə və bunun da nəticəsində Allaha yaxınlaşmaq istiqamətində insanın ucalmasıdır.
İmam Xomeyninin nəzəri bu idi ki, Fələstin xalqının özü öz haqlarını geri qaytarmalı, dünya xalqları və müsəlman dövlətləri onları dəstəkləməlidirlər. Əgər belə olarsa, sionist rejim geri çəkilməyə məcbur qalacaqdır.
Onun xəstə yatağına çatdıqda halım dəyişdi, özümü saxlaya bilmədim və ağlamağa başladım, narahat oldum.
Sonra o, mehribanlıq göstərdi və məhəbbətlə baxdı. Bir neçə cümlə dedi və o qısa cümlələri zehnimdə saxladım. Çölə çıxdım və o cümlələri yazmağa başladım. İmamın (r.ə) eynilə dediklərini yazdım, özümdə saxladım. Onun zehnində ən mühüm sözü də adəti üzrə, orada gərək bizə deyərdi, yəni həssas bir mövqe idi və mən də məsuliyyət daşıyırdım (hökumət başında idim).
Onun dediyi cümlə: "Kafirlərə qarşı sərt olun və öz aranızda isə mehriban".
Zənnimcə, İmamın vəsiyyəti (İmamın yazdığı otuz səhifəlik vəsiyyət) bu bir neçə cümlə ilə xülasələşə bilər.
Güclü olun, zəiflik göstərməyin, Allaha söykənib, zalımlara qarşı sərt, öz aranızda isə mehriban olun. Əgər birgə olsanız, heç kəs sizə zərər yetirə bilməz.
İmam Xomeyni sürgün olan dövrdə bu nadir və sözün həqiqi mənasında müstəsna olan kişinin şəxsiyyətinin bilinməyən və yeni xüsusiyyətləri üzə çıxdı. Yəni insanın böyük şəxsiyyətlərin həyatında nadir hallarda müşahidə etdiyi xüsusiyyətlərdən söz gedir. Birincisi, İmam Xomeyni bir ideoloq mövqeyində yer alır və yeni bir hökumət, nizam, bina və təşkilatın proqramını cızır... İkincisi isə, bu şəxsiyyət İranda olmamasına rəğmən, uzaq bir məkandan 14 il ərzində İranda İslami mübarizə və İslami hərəkat məsələlərinə sözün həqiqi mənasında rəhbərlik edir.
İslam İnqilabının Rəhbəri Həzrət Ayətullah Xamenei bu gün səhər 03.06.2024-cü il tarixdə İmam Xomeyninin 35-ci ildönümü mərasimində iştirak edərək İran İslam İnqilabı banisini sevənlərin cəmi arasında xütbə etdi.
Xübrəqan Məclisinin meyarları İslami və seçimi isə xalqın seçimi ilədir. Bu, İran İslam Respublikasının ən aydın göstəricisidir və onu da (dünyaya) tanıtdırandır.
Mərhum Prezidentin ixlaslı xidmətləri təkcə yaşadığı həyatı boyunca xülasələşmir və cənab Rəisi dünyasını dəyişdikdən sonra da ölkəyə dəyərli bir xidmət göstərdi.
Suriya Prezidenti Bəşər Əsəd və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti cümə axşamı 30.05.2024-cü il tarixdə günorta saatlarından əvvəl İslam İnqilabının Rəhbəri Ayətullah Xamenei ilə görüşüb.
Hegemon qüdrətlər əgər bacarsalar, okeanları da öz adlarına sənədləşdirərlər. Qarətçilik və bəşər mənafeyini mənimsəyib özünküləşdirmək Amerikanın xüsusiyyətlərindən biridir. 86-cı Hərbi Dəniz Donanmasının Yer kürəsi ətrafında hərəkəti onların bu (addımını) pozdu və bununla da göstərdi ki, azad sular hamıya məxsusdur. "Biz filan gəmilərin filan boğazdan keçməsinə icazə vermirik" deməsi çox böyük qələtdir.
İslam İnqilabının Rəhbəri Həzrət Ayətullah Xamenei Amerika universitetlərində Fələstini dəstəkləyən vicdanlı tələbələrə xitabən yazdığı məktubda bu tələbələrin sionistlərə qarşı etirazlarla yanaşı (fələstinlilərə qarşı) həmrəylik göstərmələrinə görə onları müqavimət cəbhəsindən olduqlarını bildirdi və Qərbi Asiya məntəqəsinin vəziyyətinin dəyişməsi və taleyinin əvəz olunmasını təkidlə vurğuladı.
Şagirdi milli iftixarlar, ölkənin mövcud imkanları, habelə düzgün yolları keçməklə, doğru şüarlar verməklə ələ gələn qələbələrlə tanış edin. Bunların kənarında xətərlərlə, düşmən və düşmənçiliklərlə də tanış edin. Bu da (müəllim cəmiyyətindən olan) başqa bir gözləntidir.
Xübrəqan Məclisi İslami xalqmehvərliyin təzahürüdür. İslami meyarlara əsasən, rəhbərin seçilməsi bu Məclisin öhdəsindədir və bu Məclisin özü də xalq tərəfindən seçilir.
İslam İnqilabının Rəhbəri Ayətullah Xamenei Milli Məclisin 12-ci sessiyasının başlaması münasibətilə mesaj ünvanladı. Bu mesajın mətni bu gün səhər o Həzrətin ofis rəhbəri tərəfindən Milli Məclisin açılışı və nümayəndələrin andiçmə mərasimində oxundu.
Əksər imamlar tanınmayıblar. İmam Həsən Müctəba (ə) o əzəməti ilə tanınmayıbdır. Həzrət Museyi-Kazim (ə), Həzrət Hadi (ə) və İmam Cəfər Sadiq (ə) o böyüklükdə və fövqəladə təşkilatlanma ilə dünyada tanınmayıblar.
İndi ki İslam Şurası Məclisinin 12-ci sessiyası təyin olunan tarixdə başlanır, əziz və hikmətli Allahın dərgahına təvazökarcasına səcdə edir və İran millətinə böyük bir İlahi hədiyyə olan dinə əsaslanan xaqlmehvərliyin davamlı olması və möhkəmliyinə görə şükür edirəm.
Livan müqavimət rəhbəri böyük mücahid cənab höccətül-İslam, vəl-müslimin Seyid Həsən Nəsrullaha (bərəkəti davamlı olsun)
Şiə cəmiyyəti içərisində imamlara mərifət cəhətdən çox nöqsanlarımız vardır. Bəzən bir cəhətə aşırı dərəcədə və səthi surətdə (dəlillərlə) diqqət ayrılıb, digər cəhətlər isə diqqətdən kənarda qalıb. Bəzən də, hətta bu ifrat dərəcədə yanaşılana da diqqət edilməmiş və elə həmin zahiri məsələlər və zahiri diqqətlərlə kifayət olunmuşdur.
Bizim siz müəllimlərdən də gözləntilərimiz vardır. Müəllim təkcə elmi tədris edən deyil, eyni zamanda şagirdin şəxsiyyətini də formalaşdırandır. Bu məsələyə diqqət edin. Diqqət edin ki, siz bu gənc və yeniyetmənin şəxsiyyətini formalaşdırırsınız. Əgər dərindən iş görsəniz və (o şagird) universitetə getsə, universitetdə mövcud olan problem ona təsir etməyəcək, onun şəxsiyyəti formalaşacaqdır. Siz həqiqətdə sinifinizdə olan bu gənc və yeniyetmənin batini potensial və istedadlarını üzə çıxarırsınız. Beləliklə də, sizlər şəxsiyyət formalaşdırırsınız.
Xidmət yolunun şəhidlərinin —höccətül-İslam, vəl-müslimin Rəisi, cənab doktor Əmir Abdullahian, Təbrizin imam-cüməsi höccətül-İslam vəl-müslimin Ali Haşim, Şərqi Azərbaycan əyalətinin meri cənab doktor Malik Rəhməti, Prezidentin Xüsusi Mühafizə Bölməsinin komandiri General Seyid Mehdi Musəvi, uçuş ekipajından isə ikinci briqada pilotu Seyid Tahir Müstəfəvi, ikinci briqada pilotu Möhsün Dəryanuş və Polkovnik-Leytenant Bəhruz Qədiminin anım mərasimləri 25.05.2024-cü il tarixdə şənbə günü İmam Xomeyni hüseyniyyəsində İnqilab Rəhbərinin iştirakı ilə təşkil olundu.
İslam İnqilabının Ali Rəhbəri Həzrət Ayətullah Xamenei 25.05.2024-cü il tarixdə şənbə günü xidmət şəhidləri ailələri ilə görüşdə xalqın üçün iş görməyi, xalqa xidmət göstərməyi və xalq içində olmağı bu şəhidlərin ən bariz səciyyəsi olaraq qiymətləndirdi və belə buyurdu:
İslam İnqilabının Ali Rəhbəri Həzrət Ayətullah Xamenei 25.05.2024-cü il tarixdə şənbə günü xidmət şəhidləri ailələri ilə görüşdə xalqın üçün iş görməyi, xalqa xidmət göstərməyi və xalq içində olmağı bu şəhidlərin ən bariz səciyyəsi olaraq qiymətləndirdi
Mən gənclər üçün daim ümid məsələsi üzərində israrlıyam. Səbəb də budur ki, ümid həqiqətdə ölkənin gələcəyini zəmanət altına alır. Əgər kimsə bu günün gənc və yeniyetməsində ümid icad edərsə və ona ümid ötürərsə, həqiqətdə ölkə gələcəyinin formalaşmasına kömək etmişdir. Ümid formalaşdırmaq budur ki, onlara (ölkənin əldə etdiyi) inkişafları açıqlayın, müsbət tərəfləri izah edin və maraq doğuracaq gələcək planları bəyan edin.
Bu acı hadisə xidmət xarakterli bir fəaliyyət əsnasında baş verdi. Bu böyük və fədakar insanın ömrü istər prezident olduğu az bir müddətdə və istərsə də ondan öncəki məsuliyyət dövrlərində başdan-ayağa xalqa, ölkə və İslama xidmət yolunda dayanmadan fəaliyyət göstərməklə keçdi.
Livanda ümumxalq hüzn gününün elan edilməsi iki ölkə arasında tam əməkdaşlığın göstəricisidir və özümüzlə livanlı qardaşlar və cənab Seyid Həsən Nəsrullah arasında olan nisbəti qohumluq və qardaşlıq nisbəti bilirik.
İslam İnqilabının Rəhbəri Həzrət Ayətullah Xamenei 22.05.2024-cü il tarixdə axşam tərəfi Livan parlament sədri Nəbih Berriyə bu acı və ağır hadisədə Livan dövləti və .....
Bu ağır hadisədə Təbrizin sevimli və mötəbər imam-cüməsi höccətül-İslam, vəl-müslimin Ali Haşim, mücahid və fəal xarici işlər naziri cənab Əmir Abdullahian, Şərqi Azərbaycan əyalətinin inqilabi və dindar meri cənab Malik Rəhməti kimi görkəmli şəxsiyyətlər, uçuş ekipajı və bir dəstə həmkarları İlahi rəhmətə qovuşdular.
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və onu müşayiət edən nümayəndə heyəti İslam İnqilabının Rəhbəri ilə görüşdə bu ölkənin hökuməti və xalqı adından Prezident Rəisi və onun həmkarlarının şəhadət sayağı vəfatına görə Ayətullah Xamenei və İran xalqına başsağlığı verib.
HƏMAS-ın siyasi ofisinin rəhbəri cənab İsmayıl Haniyə bu gün günorta saatlarından əvvəl Fələstin hökuməti və xalqı adından Prezident Rəisi və onun həmkarlarının şəhadət sayağı vəfatına görə Ayətullah Xamenei və İran xalqına başsağlığı verib.
Höccətül-İslam, vəl-müslimin Prezident Rəisi və onun həmkarlarının şəhadət sayağı vəfatına görə İraqın Baş naziri cənab Məhəmməd Şiya əl-Sudani 22 may 2024-cü il çərşənbə günü günorta saatlarından öncə İnqilab Rəhbəri ilə görüşündə İraq hökuməti və milləti adından Həzrət Ayətullah Xameneiyə və İran xalqına başsağlığı verdi.